Skip to main content

Kostka brukowa to wybór wielu inwestorów, łączy w sobie funkcjonalność i estetykę. Jest to idealne rozwiązanie zarówno na podjazdy, tarasy, jak i chodniki. Jednak jej trwałość i stabilność są w dużej mierze uzależnione nie tylko od doboru samej kostki, ale przede wszystkim od prawidłowo wykonanej podbudowy. Poniżej przedstawiamy kluczowe kroki oraz wskazówki dotyczące przygotowania idealnej podbudowy.

Jak prawidłowo przygotować nawierzchnię?

1.Zapewnienie odprowadzenia wilgoci i wody: Poprawna podbudowa musi zapobiegać zatrzymywaniu wody, co w okresie zimowym może prowadzić do uszkodzeń spowodowanych przez mróz.

2. Planowanie i pomiary: Początek prac to dokładne rozplanowanie projektu, które uwzględnia wymiary, kształt i poziom nawierzchni. Pomiary i prace geodezyjne są tu niezbędne.

3.Oznaczenie terenu: Tutaj będziemy potrzebowali kołków lub szpilek stalowych (zalecamy szpilki stalowe, ponieważ można je odpowiedni wbić do podłoża aby się nie przemieszczały podczas korytowania)  pomogą zaznaczyć poziomy i kształt planowanej podbudowy.

4.Spadki wody: Na etapie planowania ważne jest uwzględnienie spadków, które pomogą skutecznie odprowadzić wodę od budynku. Minimalny spadek to 1cm na 1 m w zależności od rodzaju nawierzchni. Przy podjazdach do garażu warto jest jednak zachować większy spadek aby zapobiec przedostawaniu się wody do jego wnętrza.

  • Spadki na podjazdach- od 1% do 5% na 1m w zależności od nawierzchni.
  • Spadki na chodnikach – od 1% do 2 % na 1m w zależności on nawierzchni.
  • Spadki na tarasach – tutaj wiele zależy od tego czy taras jest zadaszony czy nie. Jeśli nie jest zadaszony warto wziąć pod uwagę to, że na tarasach bardzo często korzystamy z mebli ogrodowych gdzie zbyt duży spadek na kostce brukowej będzie przeszkadzał w korzystaniu z uroków tarasu. Jeśli zachowamy 1% lub 2% na 1m w zupełności to wystarczy.

5.Korytowanie: Polega na usunięciu warstw gleby i humusu z terenu pod przyszłą nawierzchnię. Głębokość jest zależna od rodzaju gruntu.

  • Na podjazdach i ciągach drogowych warto jest zebrać ziemię na głębokość od 40-50 cm, tak aby zachować stabilność podbudowy.
  • Na chodnikach i tarasach w zupełności wystarczy zebrać ziemię na głębokość ok 30-40cm, ciąg pieszy nie wymaga aż tak głębokiego koryta.

6.Wyrównanie terenu: Po korytowaniu grunt trzeba odpowiednio wyrównać, co najlepiej zrobić przy użyciu walca lub zagęszczarki.

7.Zastosowanie geowłókniny: W przypadku niektórych rodzajów gruntów warto rozważyć użycie geowłókniny, która zwiększy stabilność podbudowy.

  • Co to w ogóle jest geowłóknina?

Geowłóknina, wykorzystywana jest jako element podbudowy pod kostkę brukową, pełni kluczową rolę w poprawie trwałości i stabilności nawierzchni. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie mieszaniu warstw podłoża i podsypki, co może prowadzić do osiadania nawierzchni oraz powstawania nierówności.

Ponadto, rola geowłókniny polega również na utrzymaniu odpowiedniej grubości warstwy podsypki pod kostką. To szczególnie istotne w obszarach o intensywnym ruchu, takich jak parkingi, drogi czy place. Dzięki obecności geowłókniny, efektywnie zapobiegamy powstawaniu kolein oraz innym uszkodzeniom nawierzchni.

Wspomniana geowłóknina działa niczym ochronna bariera, zabezpieczając strukturalną integralność nawierzchni kostki brukowej. Jej rola w oddzielaniu warstw i stabilizacji podłoża nie tylko przeciwdziała deformacjom, ale także przedłuża żywotność nawierzchni, przyczyniając się do estetyki i funkcjonalności każdego projektu.

8.Podbudowa:

  • Składa się z dwóch warstw – podkładu konstrukcyjnego czyli nośnego tutaj zalecamy wykorzystać kruszywo naturalne o gramaturze np.: 30-60mm lub 0-63mm, grubość ok 20-25cm.
  • Druga warstwa to warstwa klinująca 0-31mm, która stabilizuje i niweluje nierówności, grubość ok 10cm.
  • Ostatnią warstwą jest drobna podsypka w gramaturze 2-8mm lub 0-16mm. Nie zalecamy układania kostki/ płytek na piasku ponieważ, piasek ulega przemieszczaniu i często kostka osiada. Drugim czynnikiem jest również przerastająca trawa, która jest niechcianym elementem przy bruku.

Tak przygotowana podbudowa zapewni Ci trwałość na lata, gdzie nie będziesz musiał/a martwić się o osiadanie terenu.

Usługi brukarskie

Dlaczego warto zainwestować w solidną podbudowę?

Odpowiednia podbudowa to gwarancja trwałości kostki brukowej. Poprawnie wykonana podbudowa zapewnia równomierność nawierzchni, optymalne dopasowanie kostek i odporność na ujemne temperatury. Niewłaściwie przygotowanie podłoża może prowadzić do osiadania terenu, pękania płyt czy problemów z odprowadzaniem wody.

 

Podsumowanie:

Wybór odpowiedniej kostki brukowej to jedno, ale jej trwałość i estetyka są w dużej mierze uzależnione od solidnej podbudowy. Warto zainwestować w jej prawidłowe wykonanie, by cieszyć się piękną i trwałą nawierzchnią przez wiele lat.

Jeśli nie jesteś pewien, jak wykonać podbudowę na swojej posesji zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą który wytłumaczy jak warto ją wykonać.